A becslések szerint 60 ezer lakosú Ferencvárosban a közterek kiemelt területei a városrehabilitációs programnak. Általános tapasztalat, hogy miközben jelentôs pénzügyi források mozgósításával folynak a köztérmegújítási programok, az átadás után még tenni kell azért, hogy az ottlakók belakják, magukénak érezzék, ki tudják használni a kisebb-nagyobb megújult köztereket, közösségi tereket, melyek a demokrácia színterei, annak lehetôségeivel és kötelezettségeivel. Célunk, hogy a kerület régi-új, nyitott és fedett közterei valódi közösségi terekké váljanak, mint a már jobban felfedezett Bakáts tér, Ferenc tér, a KÖZÉRT-közösségi kávézó, vagy a lakótelepi Nagyjátszótér. Ebben a tekintetben a lakosság szükségleteinek erôteljesebb megjelenése, a lakosok aktivitásának bátorítása, és a helyi közösség tagjainak, csoportjainak széles körû bevonása hozhat változást. Fontosnak érezzük, hogy a közterek képessé váljanak a kerület heterogén lakosságának széles körû igényeinek és kezdeményezéseinek kiszolgálására.
Célunk, hogy a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány szervezésében létrejöjjön a Ferecvárosi Közterekért Alap, ami pénzbeli támogatást nyújt olyan kezdeményezéseknek, amelyek segítik:
- az ott élôk identitásának, helyi kötôdésének megismerését és megerôsítését;
- helyi sajátosságokra épülô hagyományok, ünnepek megteremtését, kulturális- és sportprogramok megszervezését;
- a különbözô emberek együttélését, és a közterekhez való egyenlô és ingyenes hozzáférés kialakulását;
- a helyi igények megismerését, az ott élôk bevonását közösségi tervezési folyamatokba – az elôkészítéstôl, a megvalósításon át, az utánkövetésig;
- a kereskedelmi-kulturális köztéri szolgáltatások megjelenését;
- köztéri elérô programokon keresztül népszerûsíteni a környezettudatos magatartást, a szabadidô hasznos eltöltését, és az egészségtudatosságot.
kapcsolódó cikkek:
Információ pályázóknak, Információ támogatóknak