Mit gondol egy izlandi zenész a Belső-Ferencvárosról? From Iceland to Ferencváros

A Belső-Ferencváros Alapunk kampánya során – amelyben célunk, hogy az eddig összegyűlt adományt kiegészítsük 343 ezer Ft-tal, hogy meglegyen a helyi közösségi programok támogatását  szolgáló pályázatunkhoz szükséges 1  millió Ft –  megkérdeztünk itt élő külföldieket is. Arra voltunk kíváncsiak, mit szeretnek a lakókörnyezetükben és mit szeretnének másként látni, mi az, amivel szemben kritikusak? (fotó: Pivarnyik Balázs)

Gulli BriemGulli Briem, izlandi zenész, aki korábban Londonban és Los Angelesben élt, most pedig Budapesten, a Belső-Ferencvárosban. Hogy miért döntött éppen e környék mellett?

“10 évvel ezelőtt jöttem először Budapestre, a Hídünnepen zenéltem. Londonon keresztül mentem haza Izlandra, és az úton találkoztam Évával, akivel találkozásunktól az egész utat végigbeszélgettünk. Ezek után rendszeresen visszalátogattam Budapestre, néhány évvel később Évát feleségül vettem és letelepedtünk itt, a Bakáts téren.

Amikor először jöttem, halálra voltam rémülve. Egy szót se tudtam magyarul, nem értettem semmit. A zsebemben mindig ott volt egy térkép, hogy hol lakom, csak hogy biztosan hazajussak.

Szerintem a zenei kultúra és a néptánc nagyon különleges Magyarországon. Bármikor koncert van a Bakáts téren, én ott vagyok. Az ételek és az ízek is fantasztikusak, bár arra vigyáznom kell, hogy ne egyek túl sok lángost vagy kürtős kalácsot. A kerületben a kedvenc helyem a Vásárcsarnok, főleg nyaranta kora reggel, amikor nincsenek sokan. Ilyenkor gyakorlom a magyar nyelvet és békés nyugalomban vásárolgatunk. Másik kedvenc délutáni sétánk át a Szabadság-hídon, fel a Gellért hegyre egy finom üveg bor társaságában. A Ráday utcai kávézók és éttermek is kiválóak, főleg nyáron, amikor a teraszon ülve élvezni lehet a napsütést.

Vannak a környéken kevésbé vonzó területek is, amikre ráférne a felújítás, főleg a Boráros tér környékén. Én Izlandról jöttem, ahol minden tiszta és tökéletes állapotban van, ezért hosszú időbe telt, míg hozzászoktam ezekhez a területekhez. A Bakáts tér még mindig Budapest rejtett gyöngyszeme egy gyönyörű templommal. Nem tudok ennél jobb lakhelyet elképzelni magamnak.”

(lejegyezte: Paola Grenier, ferencvárosi lakos, önkéntes)

From Iceland to Ferencváros

Gulli Briem – musician, from Iceland, lived in London, LA and now Budapest

I first came to Budapest almost 10 years ago to play in the anniversary concert of the Chain Bridge. On the flight back to Iceland, via London, I met Eva and we haven’t stopped talking since that first meeting. After that I just kept on coming back to Budapest and, a few years later, we married and settled here – on Bakats ter.

When I first came, I was scared to death – I couldn’t say a word in Hungarian and I couldn’t understand a thing! I kept a map of where I lived in my pocket, just to make I could get home.

For me, the music culture and folk dancing in Hungary are really special, and whenever there is a concert in the square, I am there. The food and the spices are also amazing – though I have to limit how many langos and kurtos kalacs I allow myself!

My favourite place in the district is the market, but really early in the morning especially in the summer, when its not crowded. I can practice my Hungarian and we can shop in peace. Another favourite for us is going across the bridge and spending an afternoon on Gellert Hill with a good bottle of wine. The cafes and restaurants along Raday are also great, especially in the summer when you can sit outside and enjoy the sun.

There are some rougher places in the area, which really need renovation, especially around Boraros Square –  I am from Iceland where everything is clean and perfect looking, and its taken me a while to really feel comfortable with some parts of living here.

Bakats Square itself is still hidden gem in Budapest – with such a beautiful church and the square. I couldn’t imagine a better place to live.

​Várunk minden csatlakozni kívánót ​a Belső – Ferencváros Nap eseményein és aktivitásaiban!  A Belső – Ferencváros Nap facebook esemény-oldala itt található.